Blog Centra za zaščito žvižgačev
Čedalje večja grožnja okoljskega kriminala: Zaščita žvižgačev za javno zdravje
Okoljski kriminal predstavlja veliko grožnjo javnemu zdravju in blaginji naše države. Od nezakonitega odlaganja odpadkov do strupenih emisij – te nezakonite dejavnosti imajo hude posledice za ljudi in okolje. Vendar pomanjkanje zaščite za žvižgače, ki razkrivajo okoljske zločine, to težavo še poslabšuje. V Sloveniji in širše v EU je ključnega pomena, da razumemo tveganja, povezana z nezavarovanjem teh pogumnih posameznikov, in vpliv, ki ga ima na javno zdravje.
Zakaj žvižgač ni ovaduh?
Ponosni smo na tale govor, ki ga je na velikem TEDx Ljubljana odru začetek letošnjega poletja povedala direktorica Centra, Andrijana Bergant! Zdaj je posnetek tudi objavljen in vas vabimo k ogledu.
Kako ‘odporni’ ste na zgodbe žvižgačev? Te in mnoge druge zgodbe, zaradi katerih svet občasno postane malo boljši, so povedali žvižgači.
Pet pravnih nasvetov za žvižgače
Žvižgač v situaciji, ko pri svojem delu izve ali zazna, da je ali bo prišlo do določene nepravilnosti, pogosto ne ve, kaj storiti. Še posebej to velja, če pri nadrejenih ali sodelavcih ni potrebnega odziva, da bi se situacija takoj raziskala in sprejeli potrebni ukrepi. Gre za specifičen položaj, v katerem je običajno možnih več izidov, ki lahko pomembno vplivajo na poklicno pot ali življenje žvižgača.
Ko se odločiš, da zažvižgaš
Najbolj znani slovenski žvižgač Ivan Gale je lani ob pričetku pandemije za oddajo Tarča javno spregovoril o spornih načinih in postopkih nabave zaščitne opreme Zavoda Republike Slovenije za blagovne rezerve. Takoj po razkritjih je bil deležen enormne podpore širše javnosti, žal pa tudi povračilnih ukrepov s posledicami katerih se sooča še danes.
Izraz žvižgač ali etični upornik je precej širok pojem, ki nima enotne definicije. Gre za osebo, ki razkrije informacijo ali nepravilnost v organu ali organizaciji, kjer je zaposlena ali kjer je bila zaposlena ali pa je zanjo delala na kakšni drugi pravni podlagi (javni ali zasebni sektor).